Jak na tabulky ve WordPressu

Uživatel WordPressu brzy narazí na jednu záludnost, jinak téměř dokonalého, textového editoru. V defaulní instalaci neposkytuje nástroj pro tvorbu tabulek. Jistě, je možné tabulku sestavit pomoci HTML kódu. Ovšem tento způsob je po právu diagnostikován jako forma sadomasochismu a pokud člověk není opravdu hardcore kodér, začne se brzo poohlížet po nějakém příjemnějším způsobu. Jak tedy na to?

1. Kopírování tabulky přes schránku

Pokud máme tabulku v nějakém zdrojovém textovém dokumentu, je možné ji přenést přes chránku metodou Copy & Paste. Nedoporučuje se však tabulku vkládat přímo do textu – v nástrojové liště editoru k tomu slouží tlačítko s ikonou Wordu. Pokud vás to napadlo – ano lze takto přenášet i tabulky z Excelu, OpenOffice a dalších programů.

Vkládání tabulky v Wordu metodou Copy and Paste

 

2. Rozšíření nástrojové lišty editoru

Srdcem wysiwyg editoru použitém ve WordPresu je Open Source nástroj TinyMCE. Z přehršle funkcí je v defaultně zobrazeno jen pár – ostatní jsou pečlivě skryty. Úplný výčet tlačítek, které TinyMCE nabízí najdete na stránkách projektu.

Nechybí mezi nimi klasická sada nástrojů pro práci s tabulkou: vytvoření tabulky, řádku / sloupce ap.

Jejich přidání však už vyžaduje trochu programování. Naštěstí je zde celá řada pluginů, umožňující provést to mnohem příjemnější cestou. Mě se osvědčil TinyMCE Advanced a vzhledem k 1,5 mil. stažení asi nejen mě. Pomocí drag & drop operací si v něm editor lehce nakonfigurujete.

Drag & Drop konfigurace v nastavení pluginu TinyMCE Advanced

 

3. Pluginy pro tvorbu tabulek

Existuje přehšel pluginů usnadňujících tvorbu tabulek či jejich sdílení napříč dokumenty.

Mezi ty jednoduší patří Easy Table. Tabulka se vytváří zápisem připomínající silně zjednodušený HTML kód. Plugin se pak postará o jeho transformaci do vizuální podoby při zobrazení stránky čtenáři. Pro menší jednoduché tabulky je tato metoda kupodivu mnohem rychlejší než wysiwyg editor.

V nastavení pluginu Easy Table je možno pomocí funcke prewiev otestovat jednotlivé varianty zápisu.

 

Plugin WP-Table Reloaded umožňuje vkládat stejnou tabulku do více dokumentů. Jednotlivé tabulky se vytváří v samostatné části administrace WordPressu a do dokumentu či widgetu se vkládají pomocí shortcode.

Pokud by nevyhovoval, stačí prohledat WordPress repositář – určitě si vyberete.

Comments

  1. says

    Zajímavý blog! Jen doplním, že plugin WP-Table Reloaded má od nás oficiální češtinu a je možné do něj tabulky třeba i importovat. Těším se na více článků o WordPressu :-)